Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jaka jest różnica pomiędzy strunami NANOWEB i POLYWEB?

Elixir Strings to najbardziej znana marka strun powlekanych na świecie. Struny Elixir używane są przez gitarzystów i basistów w każdym zakątku ziemi. Cieszą się one niezwykle wysoką renomą. Produkowane są w dwóch wariantach: POLYWEB i NANOWEB.

Czemu wybrać struny powlekane Elixir?

Specjalna warstwa ochronna na strunach Elixir pozwala na zachowanie świeżego brzmienia nawet do 5 razy dłużej niż na strunach niepowlekanych. Dzięki temu nie musimy zmieniać co chwilę strun w naszym instrumencie. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy ćwiczą w domu lub podczas prób z zespołem i chcą jak najrzadziej wymieniać struny oraz dla tych, którzy wolą używać jednych i tych samych strun podczas kilku koncertów lub sesji nagraniowych.

POLYWEB

Tradycyjna powłoka POLYWEB jest grubsza od NANOWEB. Dzięki temu struny te nie tylko mają wielokrotnie dłuższą żywotność niż struny niepowlekane, ale też czuć je pod opuszkami palców delikatniej i bardziej gładko, jednocześnie redukując przydźwięki przy stosowaniu techniki slide. Ich brzmienie jest zbalansowane, w porównaniu do  NANOWEB można powiedzieć, że od nich cieplejsze. Brzmienie to utrzymuje się niesamowicie długo.

NANOWEB

Nowoczesna powłoka NANOWEB jest cieńsza od POLYWEB. Praktycznie nie sposób jej wyczuć. Odczucia związane z graniem są identyczne jak w przypadku strun niepowlekanych. Ich dźwięk jest bardzo jasny i żywy. Dzięki ochronnej owijce ich jasne brzmienie utrzymuje się przez długi czas. Struny niepowlekane przy intensywnej grze potrafią stracić swoją jasność nawet podczas grania jednego koncertu. Struny powlekane Elixir NANOWEB nie są na to narażone. Ich klarowność nie ustaje nawet przy wykonywaniu muzyki wymagającej bardzo ostrego traktowania strun. 
Bez problemu można grać kilka koncertów na tych strunach, nie tracąc nic z klarowności brzmienia, co jest niemożliwe w przypadku stosowania strun niepowlekanych.

Jak konserwować struny POLYWEB i NANOWEB?

Prawdę mówiąc, nic specjalnego nie trzeba robić. Wystarczy umyć dłonie przed wzięciem instrumentu do ręki. Oczywiście można stosować specjalne płyny do konserwacji, jednak one nie dają zbyt dużo, ponieważ wszystkie struny Elixir w procesie produkcyjnym zostały odpowiednio spreparowane. Stosowanie takich środków na strunach Elixir nie jest ani konieczne, ani rekomendowane. Zwykłe struny są podatne na korozje oraz na wchłanianie potu i brudu, co powoduje matowienie ich brzmienia. Warstwa ochronna strun Elixir daje odporność, dzięki którym powlekane struny POLYWEB i NANOWEB są o wiele bardziej wytrzymałe na tego rodzaju czynniki.

Których strun potrzebuję?

Pytanie nie odnosi się do tego, czy wybrać struny powlekane czy niepowlekane. W ogromnej większości przypadków i tak powlekane struny Elixir będą lepszym wyborem dzięki ich przedłużonej żywotności, a co za tym idzie dzięki ich lepszemu stosunkowi ceny do jakości i trwałości. Pytanie odnosi się do tego, jaką powłokę wybrać spośród dwóch oferowanych przez firmę Elixir?
Jeśli ktoś szuka innych doznań przy dotykaniu strun oraz nie lubi przebijającej się góry charakterystycznej dla większości strun od razu po założeniu, polecamy struny POLYWEB. W takich przypadkach są niezastąpione, ponieważ nie brzmią one po założeniu jasno, jednocześnie zachowując swój umiarkowany charakter i dopiero po bardzo długim czasie można powiedzieć, że zaczynają brzmieć "mulasto". Potrzebują jednak na utratę swojego brzmienia nawet do 5 razy więcej czasu niż struny niepowlekane.
Jeśli jednak ktoś nie chce szukać innych doznań przy dotykaniu strun i lubi przebijającą się górę charakterystyczną dla większości strun od razu po założenia, polecamy struny NANOWEB. Przez bardzo długi czas utrzymują solidnie zaznaczoną górkę. Tak samo jak w przypadku strun POLYWEB zanim struny NANOWEB zaczną brzmieć "mulasto", upłynie bardzo dużo czasu.
Struny Elixir zarówno z powłoką POLYWEB i NANOWEB są dostępne dla gitar elektrycznych, basowych i akustycznych, a poza tym do mandolin i banjo. Niezależne na jakim instrumencie szarpanym gramy, dzięki strunom Elixir na każdym z nich możemy cieszyć się ich bardzo wysoką trwałością.

Podsumowanie

Zarówno struny POLYWEB i NANOWEB warto wypróbować na swoim instrumencie, by później zdecydować który rodzaj będzie lepszy w danym przypadku. Jedno jest natomiast pewne - dzięki obu rodzajom będzie można doświadczyć żywotności, której struny niepowlekane nie będą nigdy w stanie osiągnąć.

 


© strunygitarowe.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl