Pasja sprawia, że nasze życie jest bardziej kolorowe, ciekawsze, a my sami poświęcamy się jej i staramy się być możliwie najlepsi w uprawianej przez siebie dziedzinie. Pasja to jednak nie tylko zabawa i radość, lecz również ciężka praca, trudności i nerwy, które poświęcamy na to, by te trudności pokonać. Pasją może być muzyka, nie tylko ta której słuchamy, lecz przede wszystkim muzyka którą sami tworzymy lub odtwarzamy na naszym instrumencie, a skoro mowa o instrumentach to nie można zapomnieć o gitarze, która jest jednym z najpopularniejszych instrumentów.
Początki gry na gitarze zawsze są trudne. Palce bolą, struny brzęczą, podstawowe akordy sprawiają wiele problemów, a my nie zauważamy żadnych postępów. Nie warto się jednak poddawać, ponieważ z tymi trudnościami każdy gitarzysta musiał sobie radzić, a nagroda jaką jest radość wynikająca z nauki podstaw, jest niezwykle satysfakcjonująca.
Jedną z najczęściej spotykanych trudności na początki przygody z gitarą, jest rozstrajanie się instrumentu a następnie jego strojenie.
Wiele internetowych poradników podaje, że strojenie za pomocą własnego słuchu jest jedną z pierwszych umiejętności, jakie powinien posiąść gitarzysta. To oczywiście nieprawda, ponieważ nasz słuch kształtuje się przez całe życie i musi minąć sporo czasu zanim nauczymy się go używać w celu nastrojenia instrumentu. Tym czego potrzebujemy jest stroik gitarowy. Tego urządzenia używają nie tylko początkujący gitarzyści, ale również profesjonalni muzycy, którzy nagrywają albumy i koncertują. Stroiki gitarowe, które nazywane są również tunerami, potrafią różnić się od siebie i dzielą się na kilka rodzajów.
Najbardziej popularnym stroikiem jest taki, który używa wbudowanego mikrofonu. Przykładem takiego urządzenia jest Snark SN3. Ten niewielki tuner jest bardzo chętnie wybierany przez początkujących gitarzystów. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy włączyć stroik, zbliżyć go do gitary, a następnie szarpnąć dowolną strunę. Na ekranie pojawi się komunikat informujący nas o tym czy powinniśmy naciągnąć strunę czy ją poluzować. Po kilku używać stroika, będziemy w stanie nastroić swoją gitarę w minutę.
Są również tunery zakładane na główkę gitary, na przykład model SNARK SN-1X. Urządzenie to jest niezwykle przydatne podczas gdy chcemy nastroić nasz instrument, a w pobliżu unoszą się różne dźwięki takie jak rozmowy czy odgłosy zwierząt, które nie pozwalają na komfortowe używanie tunera. Stroik zakładany na główkę gitary wyłapuje drganie powstałe po szarpnięciu struny i na podstawie tego drgania stwierdza czy nasza gitara jest prawidłowo nastrojona.
Najpopularniejszą grupą stroików używanych przez koncertujących gitarzystów, są tunery podłogowe, takie jak na przykład D'Addario PW-CT-20. Urządzenie to wyglądem przypomina efekt podłogowy i używa się go w taki sam sposób. Wyświetlacz stroika jest jasny i bardzo czytelny. Dzięki takiemu tunerowi możemy skorygować stan nastrojenia gitary i ewentualnie wprowadzić drobne poprawki, bez konieczności robienia przerwy podczas koncertu. Stroik do gitary tego typu jest również bardzo przydatny w domowym graniu, a model marki D'Addario ze względu na swój gabaryt, zajmuje niewiele miejsca w pedalboardzie.
Dla wszystkich gitarzystów, którzy nie posiadają własnego tunera pozostaje stroik online (np. https://www.fender.com/online-guitar-tuner/). Nie mniej jednak wymaga on dobrego słuchu, by gitarę zestroić idealnie z dźwiękami, który usłyszymy w głośnikach lub słuchawkach. Aplikacja na telefon do strojenia gitary także może pomóc zważywszy, że smartphone stał się nieodzownym narzędziem współczesnego człowieka. Aplikacje te jednak działają na zasadzie mikrofonu, który zbiera dźwięk, następnie go analizuje i pokazuje jego wartość i poziom dopasowania. Tego typu aplikacje mają jednak swoje wady: bywają niedokładne, zbyt wolne, a w odczycie przeszkadza hałas lub dźwięki z zewnątrz.
Prawidłowo nastrojona gitara to podstawa owocnej nauki, dlatego nie zwlekajmy z kupnem stroika. Cena takiego urządzenia jest niewielka, a korzyści z jego używania są nieopisane.
Wszystkie stroiki dostępne na naszej stronie można zobaczyć tutaj: https://strunygitarowe.pl/pl/c/Tunery/148