STRUNY W GITARZE KLASYCZNEJ
Struny w gitarze klasycznej są wykonane z nylonu i to po nich najczęściej początkujący gitarzyści odróżniają gitarę klasyczną od akustycznej. Struny te oferują bardzo charakterystyczne, ciepłe brzmienie i najczęściej z ich powodu gitara klasyczna jest polecana dla początkujących gitarzystów. Struny wykonane z nylonu są nieco grubsze i bardziej miękkie od tych, które spotkamy w gitarze akustycznej. Oznacza to, że początkujący gitarzysta nie pokaleczy sobie nieprzyzwyczajonych do gry palców i nie będzie miał większych problemów z dociskaniem strun do podstrunnicy.
Wybierając nowy zestaw strun do gitary klasycznej warto wiedzieć czym się kierować by uzyskać brzmienie i wygodę na której nam zależy. Na wstępie należy określić grubość która nas interesuje. W przypadku strun do gitary elektrycznej, akustycznej i basowej stosuje się oznaczenia numeryczne, takie jak dziesiątki, jedenastki itd. Podczas gdy w przypadku strun do gitary klasycznej najczęściej stosuje się oznaczenie twardości, określane słowem „tension”. Dla przykładu: struny miękkie opisane są jako „low tension”, podczas gdy twarde mają określenie „high tension”. Ta zasada dotyczy większości zestawów strun, ale nie wszystkich. Niektóre zestawy zostają przy określeniach numerycznych, czego przykładem są struny Ernie Ball Earthwood Nylon Classic. Im bardziej miękkie struny, tym łatwiej dociska się je do podstrunnicy, dlatego są one często polecane dla początkujących gitarzystów. Należy jednak wiedzieć, że twardość strun wpływa także na brzmienie. Twarde struny brzmią bardziej zdecydowanie i dynamicznie, charakteryzując się bardziej wyraźną górą. Miękkie struny doskonale sprawdzają się do jazzu, ponieważ brzmią bardzo ciepło i tłusto. Jest to jednak zasada ogólna, ponieważ to jak zabrzmią struny, zależy od technologii użytej przez producenta podczas ich wytwarzania. Warto więc decydować się na wybór kilku zupełnie różnych zestawów strun, które będą się od siebie różniły twardością, ceną i producentem, bowiem tylko w ten sposób możemy sprawdzić który zestaw będzie sprawdzał się najlepiej w naszej grze.
Nylon jest bardzo delikatnym materiałem, dlatego podczas strojenia świeżego zestawu należy zachować ostrożność i być cierpliwym. Struny do gitary klasycznej są bardzo elastyczne, dlatego długo się rozciągają. Zakładając świeży zestaw możemy zaobserwować, że dopiero co nastrojone struny, momentalnie gubią swój strój. Jest to zupełnie naturalne i dzieje się tak nawet w najlepszych zestawach. Warto dać im wówczas chwilę na przyzwyczajenie się i rozciągnięcie, a następnie uciągać je ponownie. Zabieg ten powtarzamy do czasu, aż gitara przestanie gubić strój. Szczególną uwagę należy zachować podczas strojenia najcieńszej struny, ponieważ jest ona najdelikatniejsza. Podczas jej zakładania warto sprawdzić czy a mostku nie ma żadnych ostrych krawędzi. Jeżeli nie zaobserwujemy niczego niepokojącego, naciągajmy strunę stopniowo i nie za szybko. Jeżeli zbyt prędko będziemy kręcić kluczami wówczas nie damy strunie czasu na rozciągnięcie się, a to może skutkować jej pęknięciem. Warto mieć w zapasie kilka pojedynczych, najcieńszych strun, by nie było potrzeby zmiany nowego zestawu chwilę po jego założeniu. Podczas zakładania nowego zestawu strun, bardzo ważne jest także to w jaki sposób zawiązujemy je na kołkach przy kluczach. Dobrze jest zadbać o to, by struny tworzyły na nich przynajmniej trzy zwoje, ponieważ w ten sposób nie tylko zablokujemy struny, uniemożliwiając im wypadnięcie, ale także wpłyniemy na to, by dłużej utrzymywały odpowiedni strój. Niektóre struny należy wiązać przy mostki, a sposoby wiązań są różne, lecz jeżeli nie chcemy tracić na to czasu, wówczas bardzo dobrym wyborem będą struny zakończone plastikową kulką, która blokuje się w mostku automatycznie. Przykładem jest tu zestaw Dunlop Clear Nylon.
Brzmienie strun różni się w zależności od naciągu oraz technologii wytwarzania, dlatego szukając odpowiedniego dla nas zestawu dobrym pomysłem jest wybór zestawów różnych producentów. Na szczególna uwagę zasługują marki takie jak D’addario, Ernie Ball czy Dunlop, które znane są z produkcji strun wysokiej jakości, za stosunkowo niską cenę.