STRUNY DO GITARY BASOWEJ
Gitara basowa często bywa niedoceniana i uważa się ją za instrument służący do tworzenia tła dla reszty zespołu. Na szczęście takie myślenie odchodzi powoli w zapomnienie, a basiści przykładają coraz większą uwagę do tego, aby ich gra była częściej zauważana. Aby tak się stało, należy skupić się na stylu gry oraz na brzmieniu, a skoro mowa o brzmieniu to warto przybliżyć sobie temat strun do gitary basowej. Struny są jedyną częścią gitary, której dotykamy i która jednocześnie ma bezpośredni wpływ na to jaki uzyskamy dźwięk. Decydując się na zakup nowego zestawu strun, należy wybrać taki, który będzie dostosowany do naszego instrumentu. Gitary basowe mają najczęściej cztery struny, lecz są także modele posiadające więcej strun. Będąc posiadaczem pięciostrunowej gitary basowej, zestaw również powinien zawierać pięć strun. Jedną z najważniejszych cech na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupów, jest grubość strun. Wpływa ona bezpośrednio na brzmienie, wygodę i możliwości. Grubość strun określa się według skali numerycznej. Przykładem są struny w rozmiarze 40-95, które uważane są za cienkie. Im grubsze struny, tym bardziej mięsiste, tłuste i ciepłe osiągniemy brzmienie. Grube struny doskonale sprawdzają się więc do cięższych odmian muzyki rockowej i metalowej, ale używane są także w muzyce jazzowej. Choć gitara basowa posiada bardzo niskie brzmienie, to niektórzy basiści obniżają je jeszcze bardziej poprzez zmianę stroju. Grube struny lepiej sprawdzają się w graniu na opuszczonych strojach, ponieważ nie są tak luźne i nie obijają się o progi, tak jak w przypadku użycia cieńszych strun. Wybierając nowy zestaw warto zwracać uwagę także na rodzaj owijki użytej w strunach. Najpopularniejszą owijką jest ta znana pod nazwą round wound. Jest na okrągła i dodaje strunom dynamiki. Może być wykorzystywana w graniu we wszystkich gatunkach, choć wybierana jest najczęściej przez tych basistów, którym zależy na dobrze słyszalnym ataku w dźwięku. Przeciwieństwem tej owijki jest flat wound, która dodaje strunom sporo ciepła, a dźwięk nie jest już tak selektywny. Chętnie wybierana jest przez muzyków preferujących lżejsze brzmienia. Owijka ta bardzo dobrze sprawdza się podczas grania z użyciem techniki slide. Jeżeli szukamy kompromisu pomiędzy tymi dwiema owijkami, do wyboru pozostaje nam jeszcze trzecia o nazwie half wound. Na pierwszy rzut oka przypomina ona pierwszą owijkę, lecz jest ona nieco spłaszczona, dzięki czemu brzmienie nie jest tak ciepłe jak w przypadku strun z oznaczeniem flat wound i sprawdza się stosunkowo dobrze podczas używania techniki slide. Struny tego typu są bardzo uniwersalne i są wykorzystywane we wszystkich gatunkach muzycznych.
Kolejnym aspektem wartym uwagi jest materiał z którego zostały wykonane struny. Te wykonane ze zwykłej stali nierdzewnej są pełne ataku, z bardzo wyraźną górą. Chętnie wykorzystują je basiści grających ostrzejsze odmiany muzyki. Jeżeli szukamy strun, której górne tony będą bardziej przyćmiony przez ciepły bas, wówczas doskonałym materiałem będzie nikiel. Struny wykonane z niklu brzmią ciepło, mniej dynamicznie i pozwolą uzyskać przyjemny, ciepły dźwięk. Są one chętnie wybierane w lżejszych odmianach muzyki. Bardzo dobrym połączeniem są niklowane struny z owijką flatwound. Kompromisem są struny ze stali niklowanej, których brzmienie jest najbardziej zbalansowane i używane są przez basistów gustujących w różnych gatunkach muzycznych. Jeżeli zależy nam na bardzo uniwersalnym zestawie strun, wówczas doskonałym wyborem będą struny ze stali niklowanej, z owijką half wound. Struny do gitary basowej są grube i bardzo solidne, dlatego możliwość zerwania którejś z nich jest bardzo mało prawdopodobne. Oznacza to, że najczęściej zmieniamy je kiedy zależy nam na świeżym zestawie lub gdy szukamy nowych brzmień. Jeżeli chcemy cieszyć się zestawem strun przez długi czas, warto używać specjalnych płynów do czyszczenia i konserwacji, które znacznie wydłużą świeżość strun.
Szukając odpowiedniego brzmienia bardzo dobrym pomysłem jest eksperymentowanie z grubością strun, materiałem, owijkami i producentami. W ten sposób najszybciej odnajdziemy wymagane brzmienie i odpowiedni komfort gry.