Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wymiana strun w gitarze akustycznej
Wymiana strun w gitarze akustycznej

Wymiana strun to podstawowa czynność w życiu każdego gitarzysty. W przypadku gitar akustyczny może ona co niektórym sprawić pewne problemy. Wymieniając struny najlepiej zrobimy wymieniając od razu cały komplet. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja kiedy wymieniamy jedną uszkodzoną strunę z niedawno założonego kompletu. W przeciwnym wypadku nowa struna będzie brzmiała wyraźnie inaczej od pozostałych dużo starszych. Oczywiście każdy z gitarzystów z biegiem lat wypracowuje swoją indywidualną technikę wymiany strun, która pozwala mu na sprawne, szybkie i przede wszystkim prawidłowe wykonanie tej czynności, ale są pewne podstawowe czynności, które każdy przy wymianie strun musi wykonać.

I tak, aby profil gryfu ustawiany prętem regulacyjnym nie uległ zmianie, struny powinno się wymieniać pojedynczo, tzn. zdejmujemy starą strunę, a na jej miejsce zakładamy nową. Dzięki temu nie będzie potrzebna regulacja gryfu po ponownej wymianie kompletu strun. Rozpoczynamy od całkowitego zluzowania struny, następnie wyciągamy kołeczek z mostka. Powinniśmy mieć na swoim wyposażeniu specjalną korbkę do nawijania strun, która powinna mieć również specjalne wcięcie do wyciągania kołków oraz cążki do przycinania strun. Wyciągamy strunę z mostka i otworów klucza. Nową strunę wkładamy w otwór mostka tulejką w dół. Otwór mostka zatykamy kołeczkiem i przytrzymując go lekko naciągamy strunę. Tulejka musi się zaprzeć o spód mostka, tak by po naciągnięciu nie dało się wyciągnąć kołeczka z otworu. Teraz przystępujemy do nawijania struny na klucz. Strunę przekładamy przez otwór w kluczu pamiętając, by jej nie naciągać do końca, a wręcz przeciwnie zostawić trochę luzu na nawinięcie. Końcówkę po przełożeniu przez otwór kołka warto zawinąć i przełożyć tak, by nawijająca się przez niego struna docisnęła końcówkę. Jest to najpewniejsza metoda zapobiegająca przed samoistnym luzowaniem się strun. Bardzo ważny jest kierunek nawijania strun. W przypadku główek gitar z kluczami w dwóch rzędach, a więc wszystkich gitar akustyczny struny e, H i G należy nawijać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, pozostałe struny nawijamy w kierunku przeciwnym. Struny powinny nawijać się równomiernie w dół kołka, co zapewnia im większy docisk do siodełka, a co za tym idzie lepsze brzmienie i dłuższe wybrzmiewanie. Zwracajmy uwagę na to, by zwoje się nie krzyżowały. Staranne nawinięcie gwarantuje pewne trzymanie stroju. Po pierwszym wstępnym nastrojeniu gitary likwidujemy ewentualne luzy poprzez naciąganie z wyczuciem każdej ze strun podobnie do tego, jak byśmy naciągali cięciwę łuku. Po tym zabiegu ponownie dostrajamy instrument. To jest bardzo książkowy sposób, ale są również gitarzyści, którzy dokonują wymiany ściągając wszystkie struny na raz, a następnie po kolei zakładają nowe. Ta metoda też jest dopuszczalna pod warunkiem, że jest to robione od razu tzn. nie możemy ściągnąć strun i odstawić gitarę w kąt by dopiero następnego dnia założyć nowe struny. Przez to położenie gryfu może ulec zmianie i będzie wymagało ponownego ustawiania. Prawidłowe ustawienie gryfu jest bardzo istotnym elementem, który ma bardzo duży wpływ na nasze granie. Gra na gitarze niewyregulowanej w dosłownym słowa znaczeniu zabija nasze umiejętności.

Bez względu na częstotliwość wymiany strun warto zatroszczyć się o ich stan. Zasiadając do instrumentu pamiętajmy, by nasze ręce były zawsze czyste i suche. Po zakończonym graniu bez względu na jego długość powinniśmy przeczyścić struny za pomocą szmatki lub specjalnie dedykowanego do czyszczenia strun płynu. Na rynku jest oczywiście wielu producentów strun do gitar akustycznych, a to na jakie struny się zdecydować zależy przede wszystkim od gatunku muzycznego jaki gracie, jaką techniką się posługujecie, stroju oraz Waszych indywidualnych preferencji. Najpopularniejsze struny do gitary akustycznej to D'Addario, Ernie Ball oraz Elixir. Natomiast jeżeli chodzi o sama wymianę, to technicznie przy każdych strunach wygląda to tak samo. Oczywiście jedne struny będą potrzebowały dłuższego czasu adaptacji do utrzymania stroju, inne tego czasu mniej, ale etapy wymiany są takie same.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl