Dla osób niezwiązanych z muzyką często nie ma żadnej różnicy pomiędzy tymi gitarami, jednak one są i to znaczne. To przekłada się nie tylko na brzmienie poszczególnych gitar, ale i na samą technikę gry.
Taką pierwszą wizualną różnicą jaka możemy od razu zauważyć jest wielkość pudła rezonansowego. W gitarze klasycznej jest ono znacznie mniejsze i z tego też względu gitara klasyczna będzie cichsza od akustycznej. Następną widoczną różnicą jest szerokość gryfu i w przypadku gitary klasycznej jest on szerszy od tego w gitarze akustycznej. W gitarze akustycznej rozmiary gryfu są niemal identyczne jak w gitarze elektrycznej, dla tego gitarzyści grający na akustyku nie mają najmniejszych problemów zagrania na gitarze elektrycznej. I to właśnie szerokość gryfu sprawia, że części technik, które stosuje się na gitarze akustycznej jest bardzo trudna, a wręcz prawie niemożliwa do wykonania na gitarze klasycznej i odwrotnie. Struny w gitarze akustycznej są metalowe, natomiast w gitarze klasycznej mamy struny nylonowe. Zdecydowanie przyjemniejsze w kontakcie są te drugie, ponieważ nie wbijają się tak boleśnie w nasze palce. Szczególnie odczuwalne to jest na początkowym etapie nauki gry, kiedy nasze palce nie są jeszcze przyzwyczajone do dociskania. Materia z którego jest struna ma niebagatelne znaczenie na brzmienie jakie uzyskujemy. Struny w gitarze akustycznej są najczęściej stalowe i właśnie między innymi to brzmienie jest takie bardziej agresywne, ostrzejsze, bardziej zimne. Struny nylonowe stosowane w gitarach klasycznych dają brzmienie łagodniejsze, bardziej stonowane i cieplejsze w odbiorze. Rodzaj strun ma też znaczenie przy adaptacji do grania. Struna nylonowa jest bardziej rozciągliwa a to powoduje, że potrzebuje więcej czasu na tzw. ułożenie się, by trzymać strój. Polega to na tym, że jak nastroimy sobie gitarę na nowym zestawie strun, to musimy się liczyć z tym, że za chwilę tą czynność będziemy musieli powtórzyć. Jak już struna się „przyzwyczai” do swojej nowej pozycji, to już będzie trzymała strój, ale na początku wymaga to trochę czasu. Struny stalowe nie są tak rozciągliwe i dzięki temu, po wymianie takiej strun w gitarze, można od razu zacząć grać bez obaw o utratę stroju. Trzeba pamiętać, że zarówno w przypadku jednej jak i drugiej gitary na brzmienie wpływa również grubość strun. W zależności od stosowanych technik i rodzaju muzyki takie też powinniśmy dobierać struny. Wracając jeszcze do szerokości gryfu, to ponieważ w gitarze akustycznej jest on węższy, to mamy możliwość wykorzystania kciuka przy niektórych technikach do łapania górnej struny. W gitarze klasycznej, tego typu technik się nie stosuje, bo są one prawie niewykonalne. W gitarze akustycznej mamy możliwość regulacji wysokości gryfu za pomocą pręta znajdującego się pomiędzy podstrunnicą a gryfem. W gitarze klasycznej takiej regulacji nie ma, a gryf tam jest niemal całkowicie prosty. W akustykach możemy również spotkać tzw. wcięcie cutaway, które nie tylko wizualne ma znaczenie, ale również ułatwia dostęp do wyższych pozycji na progu. Gitary klasyczne takiego wycięcia w przeważającej większości nie posiadają.
Pomimo dość znaczących różnic, każdy gitarzysta grający na klasycznej powinien bez większych problemów poradzić sobie z gitarą akustyczną i odwrotnie. Nie wszystkie oczywiście techniki będzie można zastosować, ale układ strun, progów i chwytów jest taki sam. Jest to raczej kwestia przyzwyczajenia i przestawienia się. Osoby szukające łagodniejszego, bardziej ciepłego brzmienie bardziej będą zadowolone z gitary klasycznej. Osoby, które szukają instrumentu głośniejszego, bardziej wyraziście sprawdzającego się przy akompaniowaniu np.: podczas śpiewania powinni bardziej skierować swoją uwagę w stronę gitary akustycznej. Na najczęściej padające pytanie: "co wybrać" nie ma niestety jednoznaczniej odpowiedzi, bo każda z tych gitar sprawdza się w trochę innych warunkach bojowych.