Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wybór kostki gitarowej
Wybór kostki gitarowej

Wybór kostki gitarowej

Kostka gitarowa jest takim przedłużeniem naszych palców i ma ona bezpośredni kontakt ze struną. Dlatego też należy mieć świadomość, że kostka gitarowa to jeden z tych elementów, który ma największe znaczenie i wpływ dla naszej techniki gry oraz jakość uzyskanego brzmienia. Oczywiście osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę gitarową będą musiały uzbroić się w cierpliwość zanim znajdą model kostki, który będzie im najlepiej odpowiadał. Wszystko przyjdzie z czasem i jak zużyjecie kilkanaście różnych rodzajów kostek, to będziecie w stanie oceniać, którą Wam się najlepiej gra. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie ma jednej uniwersalnej kostki do wszystkiego. Każdy gitarzysta ma inne preferencje, potrzeby i wykorzystuje różne techniki. I dopiero osobiste przetestowanie kilkunastu różnych modeli, grając różne gatunki muzyczne, różnymi technikami będziecie w stanie wyłonić odpowiedni zestaw kostki do odpowiednich technik. Rzadko kiedy się zdarza, żeby gitarzysta wykorzystywał tylko jeden model kostki, chyba że ogranicza się tylko do jakiegoś wybranego gatunku muzycznego i wybranej technik.

Czym różnią się poszczególne modele kostek? 

Na rynku masy zapewne tysiące różnych modeli kostek gitarowych. Mogą one różnić się przede wszystkim:

 -   kształtem szpica: ostry lub zaokrąglony

  -  grubością (podawaną w milimetrach np. 0.5 mm lub 2.0 mm)

  -  wielkością

  -  materiałem

Jaka kostka do danego stylu?

Do gry akordowej lepiej stosować cieńsze, bardziej elastyczne kostki w rozmiarze np.: od 0,4 do 0,7 mm. Jest to podyktowany tym, że granie tą techniką nie wymaga od instrumentalisty tak dużej precyzji jak przy grze solówek. Z tego samego też powodu lepiej sprawdzą się te bardziej zaokrąglone kształtem niż te spiczaste.

Jeżeli chodzi o kostki do gry solowej to lepsze wydają się kostki grubsze i zarazem twardsze o rozmiarze np.: od 1 mm do 1,5 mm. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad taką kostką, a to przekłada się na większą dokładność i precyzję.

Kształt kostki gitarowej

W sklepach muzycznych możemy znaleźć różne kształty kostek, ale do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć pięć wybranych typów.

Standardowe – to najbardziej uniwersalne i zarazem najczęściej kupowane kostki gitarowej, które mogą być wykorzystywane praktycznie w każdym stylu muzycznym. Są w kształcie trójkąta równoramiennego o zaokrąglonych krawędziach z jednym zaokrąglonym końcem do gry. Są one dostępne w różnych grubościach i o różnej elastyczności. Modele twardsze dla gitarzystów, którzy chcą grać poszczególne nuty i riffy oraz modele cieńsze do strummingu.

Jazz - ten typ został zaprojektowane głównie z myślą o gitarzystach jazzowych. Są zazwyczaj bardziej kompaktowe niż normalne i są grubsze od standardowych typów. Ich grubość najczęściej zaczyna się od około 1mm wzwyż. Podobnie jak kostki standardowe też są trójkątne, z tą różnicą, że ich brzegi są mniej zaokrąglone, bardziej ostre. Ostre zakończenie pozwalają gitarzyści na dużą precyzję przy riffach i grze solowej.

Teardrop tzw. łezka - mają końcówkę standardowej kostki, ale są owalne na górze. Są one mniejsze niż w przypadku innych typów kostek i przez wielu gitarzystów uważane za bardzo wygodne do grania skomplikowanych, trudnych technicznie riffów. 

Triangle - to typ kostki gitarowej, który najczęściej wybierany jest przez gitarzystów basowych. Oczywiście i gitarzyści sześciostrunowi lubiący mocne mięsiste uderzenie nimi również grają. Kostki te są znacznie szersze i większe niż w przypadku standardowych modeli, a ich krawędzie są zdecydowanie bardziej kanciaste. Do największych zalet tego typu kostek należy zaliczyć ich żywotność oraz to, że mamy trzy identyczne końcówki do gry.

Finger Picks, Thumbpick - są to tzw. Pazurki, które zakłada się na palce i operuje się tak, jak paznokciami. Używane są w różnych stylach i gatunkach, ale najczęściej w muzyce country oraz do gry np.: banjo.

Podsumowanie

Dopasowanie odpowiedniej kostki gitarowej wymaga przede wszystkim poświęcenia czasu na ogranie i przetestowanie różnych modeli. Nie tylko znaczenie ma nasza wygoda w palcach, ale bardzo istotną rolę odgrywa uzyskane brzmienie z danej kostki. Tu natomiast ogromną rolę odgrywa materiał z jakiego taka kostka została wykonana. Do produkcji używany jest naprawdę różnorodny materiał, a na przestrzeni dziejów kostki robiono z przeróżnych materiałów m.in.  drewna, skóry zwierzęcej, kość słoniowej, pancerza żółwia, kamieni, szkła czy bursztynu. W dzisiejszych czasach do tych najpopularniejszych niewątpliwie należą te wykonane z różnego rodzajów tworzywa sztucznego tzw. plastiku. Na rynku dostępne mamy kostki z włókna węglowego, nylonu, akrylu, delrinu tzw. syntetycznego kamienia, drewna, celuloidu, polikarbonatu. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się swoją odpowiednią trwałością i elastycznością, która przekłada się na końcowe brzmienie naszej gitary.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl