Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Reverb i delay - brzmienie przestrzenne

Gitara elektryczna jest jednym z najbardziej uniwersalnych instrumentów muzycznycha jej brzmienie może być wzbogacone na różne sposoby - na przykład wykorzystując do tego celu efekty gitarowe. Te niewielkie kostki dzielą się na trzy główne rodzaje, a mianowicie na przestery, efekty modulacyjne oraz przestrzenne. W tej ostatniej grupie znajdziemy reverb, zwany potocznie pogłosem, oraz delay, który tworzy efekt echo.

Czym charakteryzują się te dwa rodzaje efektów?

Reverb

Reverb doskonale sprawdzi się w absolutnie każdym gatunku muzycznym. Nie zmienia on samego brzmienia sygnału gitary, lecz wypełnia je za pomocą pogłosu. Istnieje kilka rodzajów pogłosu, a jednym z najchętniej używanych jest tak zwany room reverb. Delikatnie wypełnia on brzmienie, nie dominując go swoją przestrzenią i pozwala uzyskać efekt gry w dużym pokoju o sporych właściwościach akustycznych.

Drugim chętnie używanym rodzajem pogłosu jest spring reverb, który najczęściej był używany w muzyce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, głównie w muzyce rockowej oraz rockabilly. Jeśli zależy nam na tym, aby pogłos był bardzo wyraźny i pozwolił stworzyć szeroką przestrzeń dźwiękową, wówczas doskonałym wyborem będzie hall reverb.

Każdy z tych trzech rodzajów pogłosu pozwala uzyskać efekt T-REX Creamer. Poza możliwością wyboru efektu, można także łatwo ustawić natężenie pogłosu oraz prędkość, z jaką będzie on zanikał. Efekt posiada także pokrętło odpowiedzialne za barwę pogłosu. Całość została zamknięta w stosunkowo niewielkiej, metalowej obudowie, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia.

Delay

Delay pozwala stworzyć wrażenie kilku gitar grających po sobie w krótkich odstępach czasowych. Charakterystyczne echo było wykorzystywane już w latach pięćdziesiątych w rock&rollu. Wówczas chętnie ustawiano kilka szybko zanikających powtórzeń następujących po sobie w krótkim odstępie czasowym. Takie brzmienie znane jest potocznie jako slapback delay. Wiele efektów pozwala na ustawienie kilku powtórzeń następujących sobie w większym odstępie czasu, dzięki czemu grając na jednej gitarze można stworzyć iluzję kilku gitar grających te same dźwięki po sobie.

Jednym z najpopularniejszych efektów typu delay jest TC Electronic Flashback, który pozwala używać kilku rodzajów efektu delay i decydować o częstotliwości powtarzania się dźwięku. Urządzenie posiada także funkcję Tone Print, dzięki której można skorzystać z brzmień ustawionych wcześniej przez wielu znanych gitarzystów.

Reverb oraz delay można ze sobą łączyć, co daje możliwość tworzenia olbrzymich przestrzeni dźwiękowych, które świetnie sprawdzą się w ambiencie i w trakcie eksperymentowania z dźwiękiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl