Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Rozmiar strun, a menzura

Menzura jest bardzo ważną cechą instrumentu, która wpływa na szereg zagadnień związanych z graniem na nim. Nie bez powodu gitary elektryczne mają najczęściej ok. 25”, gitary basowe 34”, a kontrabasy ok. 42”. Bardzo ważny jest indywidualny dobór strun do każdego z instrumentów ze względu na jego menzurę.

Po co różnice w menzurze?

Najbardziej rozpowszechnionymi menzurami są 25 i ½" (tzw. menzura fenderowska) oraz 24 i ¾" (tzw. menzura gibsonowska). Używane są one nie tylko w Fenderach i Gibsona, korzystają z nich również inni producenci, co nie oznacza, że nie istnieją inne menzury. Gitary elektryczne z krótszą menzurą brzmią ciepło nawet na górze pasma, a te z dłuższą menzurą "dzwoneczkowo" i twardo brzmią nawet już na dole pasma właśnie dzięki różnicom w menzurze. Kolejnym powodem jest grubość strun jaką preferuje instrument o danej menzurze. Dzięki temu grubsze struny w instrumencie o krótszej menzurze będą odczuwalne w sposób podobny do cieńszych w instrumencie o dłuższej menzurze. Wiąże się to z tym, że czym grubsze struny, tym głębsze brzmienie. Poza tym na przykładzie pięciostrunowych gitar basowych i siedmiostrunowych gitar elektrycznych widać, że założenie odpowiednio grubych strun wymaga jeszcze dłuższej menzury. Najgrubsza struna pięciostrunowego basu może okazać się zbyt luźna w standardowej menzurze 34”, a już odpowiednia w menzurze 35”. Tak samo najgrubsza struna gitary siedmiostrunowej może okazać się zbyt luźna w menzurze 25 i ½”, a już właściwa w menzurze ok. 28”.

Jak to się przekłada na praktykę?

Załóżmy, że trzeba założyć struny na dwie gitary: Fendera Stratocastera i Gibsona Les Paula. Stratocaster posiada menzurę 25 i ½", a Les Paul 24 i ¾". Sytuacja jest taka, że nasz ulubiony zestaw strun dla Stratocastera ma rozmiar 9-42. Chcemy uzyskać podobne naprężenie strun na Les Paulu. Jeśli założymy dokładnie ten sam rozmiar na Gibsonie, struny będą odczuwalne dużo luźniej niż na Fenderze. Kiedy założymy rozmiar większy, czyli 10-46, uzyskamy dużo bardziej podobne naprężenie strun jak w przypadku 9-42 na Stratocasterze. W przypadku instrumentów z powiększonym spektrum dźwięków, tj. basy pięciostrunowe lub gitary siedmiostrunowe, gdy najgrubsza ze strun jest zbyt luźna, należy szukać pojedynczej struny lub całego kompletu grubszego, by zrównoważyć posiadaną długość menzury. Z tego samego powodu, żeby używać obniżonych strojów należy wziąć pod uwagę także menzurę instrumentu.

Załóżmy, że chcemy mieć nastrojoną gitarę do stroju C standard (C F A# D# G C). Na menzurze 25 i ½" dla umiarkowanego czucia możemy rozważyć użycie strun 12-56. Na menzurze 24 i ¾" taki rozmiar strun w takim stroju będzie odczuwalny dużo luźniej. Tam można pomyśleć o rozmiarze 13-62 dla podobnego efektu. Bywali też gitarzyści, którzy używali na fenderowskiej menzurze strun "13", np. Stevie Ray Vaughan. Mimo tego, że napięcie tych strun było bardzo wysokie, on i tak potrafił wykonywać bendy z łatwością, a dzięki zastosowanemu rozmiarowi strun jego brzmienie było jedyne w swoim rodzaju. Nie polecam tego, chyba że ktoś ma dużą wprawę i wie na co się decyduje. Z tego też powodu gitary hollow body, z których korzystają w większości gitarzyści jazzowi, mają najczęściej menzurę gibsonowską. Dla nich "12" są lekkie, a "13" optymalne w stroju standardowym. Dzięki temu ich brzmienie może być głębsze, a dzięki krótszej menzurze granie na takich gitarach jest wciąż komfortowe, choć wykonywanie bendów jest już utrudnione. Jazzmani jednak tym się nie przejmują, ponieważ w jazzowej stylistyce bardzo rzadko podciąga się struny.

Podsumowanie

Trzeba zwrócić uwagę na menzurę instrumentu przy jego zakupie. Grubsze struny na krótszej menzurze brzmią inaczej niż cieńsze na dłuższej. Nie można powiedzieć, która z tych opcji jest lepsza, są na pewno inne. Jest to bardzo subiektywna kwestia. Zależy ona od osobistych preferencji, począwszy od jaśniejszego i bardziej "dzwoneczkowego" brzmienia dłuższej menzury w opozycji do ciemniejszego i grubszego krótszej, a skończywszy na odczuciach związanych z wygodą gry.

 


© strunygitarowe.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl