Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Struny powlekane czy niepowlekane?

Warto się zastanowić nad wyborem spośród strun powlekanych i niepowlekanych. Istnieją zalety i wady obu rozwiązań.

Cena i żywotność

Zawsze w tego typu porównaniach na pierwszy plan wysuwa się różnica w cenie obu rodzajów strun. Zestaw strun niepowlekanych zawsze jest tańszy od zestawu strun powlekanych. Nie dzieje się to jednak bez powodu. Cena strun powlekanych jest wyższa z powodu występowania w nich specjalnej owijki ochronnej. Dzięki niej struny mogą utrzymywać świetne brzmienie nawet przez długi czas. Początkowa klarowność brzmienia strun niepowlekanych zanika po kilkunastu, a czasem nawet po kilku godzinach grania. Struny powlekane zachowują jasność nawet po kilkudziesięciu godzinach gry.

Specjalna owijka ochronna

Specjalna owijka ochronna jest barierą pomiędzy struną a światem zewnętrznym. Struny są bezpośrednio narażone na czynniki zewnętrzne. Brud, pot i kawałki skóry z opuszków palców mogą bez problemu przylepić się bezpośrednio do struny niepowlekanej. Struny powlekane zapewniają ochronę, dzięki której są one o wiele bardziej odporne na korozję, a co za tym idzie pogorszenie barwy dźwięku.

Czemu struny powlekane?

Dzięki dłuższej żywotności strun powlekanych nie muszą być one tak często wymieniane. W rezultacie mniej czasu spędza się przy wymianie strun i regulacji gitary, co daje więcej czasu spędzonego przy graniu na instrumencie. Dzięki temu struny takie świetnie nadają się do gry w domu i na próbach z kolegami z zespołu. Struny powlekane nie podlegają degradacji przez długi czas, utrzymując jednocześnie klarowne brzmienie. W czasie żywota jednego zestawu strun powlekanych najprawdopodobniej trzeba by wymienić struny niepowlekane trzy razy. W takiej perspektywie struny powlekane wychodzą taniej. W sytuacjach koncertowych i studyjnych struny powlekane również mają swoje zalety. Dzięki nim mamy pewność, że wystarczą nawet na kilka koncertów, nie tracąc nic z brzmienia. W studiu, w którym wymagane jest brzmienie najwyższej klasy, nie musimy się martwić o to, że po kilku godzinach nagrywania trzeba będzie je wymieniać.

Czemu struny niepowlekane?

Struny niepowlekane nie są jednak na straconej pozycji. Najczęściej struny niepowlekane od razu po założeniu brzmią lepiej niż powlekane, a ich klarowność brzmienia zrównuje się ze strunami powlekanymi dopiero po pewnym relatywnie krótkim czasie. Jest to powód dlaczego profesjonaliści najczęściej w sesjach nagraniowych używają instrumentów ze świeżo założonymi strunami niepowlekanymi i gdy brzmienie choć nieznacznie się degraduje, struny zostają wymienione. Z tego samego powodu profesjonaliści i średnio zaawansowani używają często jednego kompletu strun niepowlekanych na każdy swój koncert. Jeśli chodzi o granie na próbach i w warunkach domowych żywotność strun niepowlekanych da się przedłużyć poprzez stosowanie specjalnych płynów. Nie dosięgną nigdy żywotności strun powlekanych, ale dzięki swojej niższej cenie za jeden komplet mogą polepszyć swój stosunek ceny do żywotności. Nie można zaprzeczyć także temu, że struny niepowlekane występują w dużo większej ilości wariacji. Wybór zastosowanych owijek podstawowych i materiałów jest większy niż w przypadku strun powlekanych.

Mit: wszystkie struny powlekane inaczej brzmią

W przypadku obecnie stosowanej technologii nowoczesne owijki ochronne są w skali mikro. Dzięki temu są ledwie wyczuwalne. Brzmienie ich jest jedynie odrobinę mniej klarowne niż strun niepowlekanych od razu po założeniu, ale wyrównuje się to naprawdę po bardzo małym czasie. W warunkach zwykłych koncertów, prób czy grania w domu jest to nie do zauważenia. Odgrywa to swoją rolę jedynie podczas profesjonalnych sesji nagraniowych lub niezwykle dopracowanych koncertów.
Istnieją również struny powlekane z tradycyjną owijką ochronną, która jest wyraźnie większa od swojej nowocześniejszej następczyni. W tym przypadku struny od razu po założeniu rzeczywiście brzmią bardziej matowo. Zaletą tego jest to, że to trochę bardziej matowe brzmienie bardzo wolno się degraduje i dopiero po bardzo długim czasie struny te zaczynają brzmieć "mulasto". Rodzaj zastosowanej owijki ochronnej najczęściej jest zamieszczony na opakowaniu lub w opisie produktu na stronie internetowej sklepu lub producenta.

Podsumowanie

Najlepiej samemu sprawdzić który rodzaj jest lepszy. Struny i tak trzeba co jakiś czas wymieniać. Nie trzeba wcale trzymać się jednego zestawu. Gorąco polecamy przetestować kilka zestawów strun powlekanych i niepowlekanych. Pozwoli to przekonać się, które struny będą najbardziej odpowiednie w danej sytuacji.

 


© strunygitarowe.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl