Historia slide'a gitarowego sięga lat 20-tych XX wieku, kiedy to czarnoskórzy bluesmani zaczęli stosować technikę gry slide. Pierwszym artystą, który nagrał solówki przy użyciu slide'a był Sylvester Weaver. W 1923 nagrał dwa utwory w stylu country-blues, z których jeden - "Guitar Rag" - stał się standardem muzyki country. Co ciekawe muzyk grał na swoim guitjo (rodzaj 6-strunowego banjo strojonego jak zwykła gitara), a za slide służył mu... nóż. Nie mniej jednak technika slide przybyła do USA z Hawajów, gdzie niejaki Joseph Kekuku zupełnie przypadkiem odkrył, że metalowy pręt przesuwany po strunach generuje ciekawe brzmienie. Pręt został zamieniony na nóż, a nóż na polerowany bloczek stalowy. Tak powstało słynne brzmienie tzw. "steel guitar".
Obecnie na rynku dostępny jest bardzo pokaźny wybór gitarowych slide'ów - szklane, metalowe o różnych kształtach i rozmiarach.
SLIDE SZKLANY
Prototypem szklanego slide'a była szyjka butelki, którą bluesmani nakładali na palce, by grać używając techniki slide. Zdecydowanie wygodniejszy i precyzyjniejszy jest slide z hartowanego szkła o regularnym kształcie dostępny obecnie w sklepach. Slide szklany (Slide szklany Dunlop 203) generuje bardzo ciepłe i miękkie brzmienie i w przeciwieństwie do slide'a metalowego jest dużo lżejszy. W związku z tym wymaga większego nacisku na struny, by uzyskać odpowiednie brzmienie. Niestety szkło ma jedną wadę - jest kruche. Co prawda producenci hartują szkło, by było one trwalsze, ale upadek szklanego slide'a na ziemię może skończyć się jego rozbiciem. Nie mniej szklany slide to klasyka gatunku dla wielu pozostający kanonem brzmieniowym. Idealnie nadaje się do gitar akustycznych.
SLIDE METALOWY
To chyba najpopularniejszy rodzaj slide'ów. Pamiętajcie jednak, że slide metalowy może być ze stali nierdzewnej (Slide chromowany stalowy Ernie Ball Ring Slide 4235), z mosiądzu (Slide mosiężny Dunlop 224) lub ze stali lub mosiądzu pokrytych warstwą chromu. Slide ze stali nierdzewnej będzie bardzo ostry i jasny w brzmieniu. Slide ze stali chromowanej o bardzo jasnym brzmieniu jest idealny do ostrego elektrycznego grania. Slide z chromowanego mosiądzu będzie łączył w sobie jasne brzmienie stali z sustainem i wagą mosiądzu. Natomiast slide'y z mosiądzu charakteryzuje brzmienie, które jest wypadkową slide'ów szklanych i metalowych. Jest cieplejsze i mniej metaliczne niż slide'ów stalowych, przy ich jednoczesnym wydłużonym sustainie i większej wadze.
ROZMIARY
Slide'y występują w różnych rozmiarach:
- mniejsze i węższe na najmniejszy palec tzw. pinky
- większe full finger na cały palec
- partial czyli krótkie, które sprawdzają się, jeśli używasz standardowego stroju i nie używasz slide'a na więcej niż 3 strunach na raz
Wybór rozmiaru należy zatem dostosować do swoich preferencji co do techniki gry slide.
Pamiętajmy jednak, że rozmiar to nie tylko długość slide'a, ale przede wszystkim jego średnica. Jest ona o tyle istotna, że za mały rozmiar nie zmieści nam się na palec, a za duży będzie miał za duży luz w slide i albo się zsunie (co w przypadku slide'a szklanego może skończyć się jego rozbiciem), albo będzie trudny do kontrolowania. Jeśli kupujesz slide na odległość przez internet i nie masz możliwości sprawdzenia czy dany model mieści się na Twoim palcu, zmierz go! I porównaj z rozmiarem podanym w sklepie. Sam rozmiar (S, M czy L) może nie wystarczyć...
O rozmiarze slide decyduje także grubość jego ścianek. Standardowy slide ma ścianki grubości ok. 1,5
mm. Slide szklany o grubych ściankach to już 4,5 mm, a stalowy 4 mm. Im grubsze ścianki tym cięższy jest slide. Cięższy slide łatwiej "sam" dociska struny, ale wymaga większej wprawy, by przejąć nad nim kontrolę. Prawdziwym rekordzistą grubości będzie slide ceramiczny Dunlop Moonshine o grubości ścianek aż 6mm!
KSZTAŁT
Kształt slide'a pozostanie indywidualnym wyborem każdego muzyka. Nie sposób bowiem określić, że ulubiony przez Duene'a Allmana kształt butelki po pigułkach coricidin na kaszel jest lepszy czy wygodniejszy od mosiężnej stożkowej rurki Erica Sardinasa, która zyskała swój kształt poprzez lata gry techniką slide... Niewątpliwie jednak najlepszym wyborem na start będzie klasyczna rurka z lekko zaokrąglonymi brzegami.
PODSUMOWANIE
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z techniką slide wybierz nie za ciężki slide stalowy ze stali nierdzewnej lub chromowany. Jego waga będzie wyważona w taki sposób, że będzie dobrze "kleił" się do strun, a jednocześnie nie obciąży Twoich nie przygotowanych do tej techniki palców. Dodatkowo w przypadku wypadnięcia na ziemię, nie stłucze się jak szkło.
__________
Wszelkie prawa zastrzeżone © StrunyGitarowe.pl