Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Ukulele - rodzaje i wybór
Ukulele - rodzaje i wybór

Ukulele – rodzaje i wybór

Ukulele jest stosunkowo niewielkim instrumentem muzycznym, który swoim wyglądem przypomina małych rozmiarów gitarę. Pomimo niewielkich gabarytów instrument ten skrywa w sobie bogactwo brzmienia, które jest chętnie wykorzystywane przez profesjonalnych muzyków w gatunkach takich jak pop, delikatny rock czy country.

Decydując się na zakup ukulele, należy wcześniej zapoznać się z rozmiarami, w jakich występuje ten instrument oraz z tym, jaki wpływ na brzmienie ma konkretny gatunek drewna użyty do produkcji danego modelu.

 

 

Ukulele sopranowe

Ukulele sopranowe jest niewątpliwie jednym z najczęściej wybieranych rodzajów tego instrumentu. Jest ono jednocześnie najmniejszym z podstawowych rodzajów ukulele i mierzy około 53 centymetrów długości. Cechuje się ono przyjemnym, ciepłym i stosunkowo wysokim brzmieniem. Ukulele sopranowe jest chętnie wybierane jako pierwszy instrument muzyczny dla dziecka, ale ze względu na swoje gabaryty jest także dobrym wyborem, jeśli szukamy czegoś małego, co można łatwo zabrać ze sobą w podróż.

Dobrym wyborem na początek jest model Koki’o Nu-LMHLMH-S, który posiada pudło w całości wykonane z mahoniu, dzięki czemu można spodziewać się ciepłego i głębokiego jak na ukulele sopranowe brzmienia. Do instrumentu dołączony został miękki pokrowiec, który ułatwia transport ukulele i zapewnia mu dodatkową ochronę.

Ukulele koncertowe

Jeżeli zainteresowało nas ukulele, ale nie odpowiada nam niewielki rozmiar modelu sopranowego, zawsze można zdecydować się na nieco większe ukulele koncertowe, którego długość wynosi około 58 centymetrów, ale może dochodzić nawet do 61 centymetrów. Różnica jest odczuwalna nie tylko w wygodzie podczas gry, ale również w brzmieniu, które jest zdecydowanie głębsze i ciemniejsze, niż w przypadku ukulele sopranowego.

Przykładem takiego instrumentu jest Koki’o nU-LZWLZW-C. Ten konkretny model posiada pudło wykonane z całości z drewna zebrano, które oferuje ciepłe i pełne średnich tonów brzmienie. Atutem wykorzystania tego gatunku drewna jest także przepiękny wzór na całym instrumencie. Ukulele koncertowe Koki’o także posiada w zestawie miękki pokrowiec.

Ukulele tenorowe

Jeszcze większymi gabarytami może poszczycić się ukulele tenorowe, którego długość wynosi około 66 centymetrów. Większe od niego jest tylko ukulele barytonowe, które nie jest jednak tak popularne, jak tenorowe, które cechuje się ciepłym i głębokim brzmieniem oraz wysokim komfortem w trakcie gry.

Cenionym przedstawicielem tego rodzaju jest Koki’o U-SMHLMH-T z litego mahoniu, którego bogate brzmienie oraz wysoką jakość wykonania docenią nawet bardziej wymagający muzycy.

Jeżeli zależy nam na tym, aby instrument wybrzmiał jasnym brzmieniem, warto wybierać modele, które posiadają płytę wierzchnią wykonaną ze świerku. Miłośnicy ciepłych i ciemnych brzmień powinni celować w mahoń, a jeśli komuś zależy na tym, aby dźwięk był zrównoważony, dobrym wyborem będzie cedr lub zebrano.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl