Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Pierwsze kroki z gitarą
Pierwsze kroki z gitarą

Pierwsze kroki z gitarą

Gitara jest bardzo popularnym instrumentem niezależnie od tego, czy mamy na myśli gitarę klasyczną, akustyczną czy elektryczną. Bez wątpienia większość osób sięga po nią chcąc grać tak jak ich ulubieni artyści, tacy jak Kirk Hammett, Slash, Eric Clapton czy Andres Segovia. Po zakupie instrumentu szybko okazuje się jednak, że początki gry na gitarze nie należą do najłatwiejszych. Co powinien wiedzieć początkujący muzyk, aby ułatwić sobie naukę?

Chwyty gitarowe

Na początku warto zacząć od nauki chwytów gitarowych. Wystarczy znać kilka podstawowych, takich jak a-moll, e-moll, C-dur, G-dur czy D-dur, aby być w stanie zagrać całkiem sporo znanych utworów. Sama znajomość łapania akordów to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba nauczyć się płynnie je zmieniać. Nie należy wówczas się spieszyć, ponieważ każdy początkujący gitarzysta potrzebuje czasu, aby wyrobić sobie odpowiednią pamięć mięśniową. Zmieniajmy chwyty powoli ale trzymajmy się przy tym rytmu. Pomoże nam w tym metronom, czyli niewielkie i niedrogie urządzenie, które wydaje rytmiczny dźwięk. W ten sposób będziemy mogli stopniowo przyspieszać metrum i nauczymy się płynniej zmieniać akordy.

Strojenie gitary

Każdą naukę gry należy zaczynać od prawidłowo nastrojonej gry. Jest to ważnie nie tylko dlatego, że rozstrojony instrument po prostu brzmi źle, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że w takim przypadku dźwięki nie znajdują się na wysokości progów, na których powinny się znaleźć. Na początku przygody z grą na gitarze warto od razu zaopatrzyć się w stroik gitarowy, zwany potocznie tunerem, który pozwoli bardzo szybko i dokładnie nastroić gitarę. Wystarczy jedynie włączyć urządzenie i szarpnąć strunę, a na ekranie tunera pojawi się informacja według której powinniśmy poluzować strunę, naciągnąć lub zostawić bez zmian.

Struny do gitary

Na początku przygody z instrumentem może się okazać, że już po pierwszym dniu będą nas boleć palce. Komfort w trakcie ćwiczeń można poprawić zakładając cieńsze struny gitarowe, takie jak tak zwane dziewiątki, czyli struny o grubości 9-42, dzięki czemu łatwo będzie się je dociskało do podstrunnicy. W przypadku, kiedy posiadamy gitarę klasyczną wybierzmy zestaw oznaczony jako low tension lub poprośmy o „miękkie struny”. Na szczęście nawet tanie struny potrafią zagwarantować czyste i naturalne brzmienie. Wśród producentów tworzących dobre i tanie struny warto wyróżnić firmy takie jak D’Addario czy Ernie Ball.

Inspirujmy się

Nie trzymajmy się kurczowo jednego gatunku muzycznego. Inspirujmy się gitarzystami rockowymi, bluesowymi, jazzowymi itp. Jeśli będziemy uczyć się grać utwory z różnych gatunków, nasz gitarowy warsztat jedynie na tym zyska i co ważne – rzadziej będziemy wpadać w rutynę, co korzystnie przełoży się na satysfakcję z gry na gitarze. W końcu o to chodzi, aby z gry czerpać przyjemność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl