Promocje
Struny Elixir NanoWeb 5-String 45-125 Light Long Scale
Struny Elixir NanoWeb 5-String 45-125 Light Long Scale
250,00 zł 239,00 zł
kpl
Harmonijka ustna HOHNER Special 20 10-kanałowa A
Harmonijka ustna HOHNER Special 20 10-kanałowa A
129,00 zł 105,00 zł
szt
12 x Kostka gitarowa SNARK Celluloid No Slip Grip .88mm
12 x Kostka gitarowa SNARK Celluloid No Slip Grip .88mm
22,00 zł 18,00 zł
Pedalboard Rockboard Stage 61x32cm + GigBag
Pedalboard Rockboard Stage 61x32cm + GigBag
459,00 zł 379,00 zł
ZVEX Super Hard On Hand Paint
ZVEX Super Hard On Hand Paint
980,00 zł 649,00 zł
szt
Opaska tłumiąca Gruv Gear Fretwraps Medium czarna
Opaska tłumiąca Gruv Gear Fretwraps Medium czarna
49,00 zł 41,90 zł
szt
Struny Dunlop Electric Light Nickel Wound 8-38
Struny Dunlop Electric Light Nickel Wound 8-38
31,80 zł 22,00 zł
kpl
Digitech Drop
Digitech Drop
690,00 zł 525,00 zł
Struny Dunlop Stainless Steel Bass 60-120 DBS60120
Struny Dunlop Stainless Steel Bass 60-120 DBS60120
130,80 zł 89,00 zł
kpl
Harmonijka ustna HOHNER Special 20 10-kanałowa G
Harmonijka ustna HOHNER Special 20 10-kanałowa G
129,00 zł 105,00 zł
Stroiki VANDOREN do klarnetu B 2,0 (paczka 10 sztuk)
Stroiki VANDOREN do klarnetu B 2,0 (paczka 10 sztuk)
120,00 zł 93,00 zł
kpl
Pasek do gitary Dunlop GI Cammo D38-33GN
Pasek do gitary Dunlop GI Cammo D38-33GN
70,00 zł 45,00 zł
szt
Harmonijka ustna HOHNER Blues Bender 10-kanałowa G
Harmonijka ustna HOHNER Blues Bender 10-kanałowa G
69,00 zł 59,00 zł
Struny D'Addario EXP13 Coated 80/20 Bronze, Custom Light, 11-52
Struny D'Addario EXP13 Coated 80/20 Bronze, Custom Light, 11-52
60,60 zł 46,00 zł
Producenci

Bezpieczne płatności online oraz szybkie przesyłki

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Strojenie gitary za pomocą stroika elektronicznego

Strojenie gitary tradycyjnymi sposobami, może okazać się kłopotliwe, zwłaszcza dla młodych muzyków, których słuch nie pozwala jeszcze do końca rozpoznać odpowiednich dźwięków. Sytuacja ma się podobnie w przypadkach, gdzie nie mamy możliwości nastrojenia gitary za pomocą słuchu. Może to być spowodowane niedostateczną ilością czasu, bądź otaczającym nas hałasem. Tym niemniej jednak, nasz instrument zawsze powinien być w 100% gotowy, wszak nie ma nic gorszego dla występującego muzyka niż niestrojący instrument. W odpowiedzi na powyższe, powstał stroik elektroniczny, który miał za zadanie ułatwić błyskawiczne uzyskanie pożądanych dźwięków, niezależnie od panujących wokół warunków. Tuner, dzięki jego małym gabarytom jest urządzeniem mobilnym. Nie tylko często mieści się w dłoni, ale i jego waga jest niewielka. Znacznie pomaga to przy transporcie czy eksploatacji.

 

Podział

Zasadniczo, wyróżnić można dwa typy stroików – są to tunery gitarowe oraz chromatyczne. Czym się od siebie różnią?

Tunery gitarowe, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do strojenia gitary. Stroik został zaprogramowany w taki sposób, aby odczytywać dźwięki reprezentowane przez gitarę w standardowym stroju, czyli kolejno E-H/B-G-D-A-E.

Tunery chromatyczne natomiast, wskazują nam wszystkie dwanaście półtonów. Jest to przydatne rozwiązanie, jeśli posiadamy do nastrojenia więcej niż jeden instrument, przy czym nie musi to być gitara. Sprawa ma się podobnie przy obniżaniu stroju. Tutaj także zalecane są stroiki chromatyczne.

Dodatkowo, możemy pokusić się o podział na stroiki manualne oraz automatyczne.

W przypadku stroików manualnych, gitarzysta sam wskazuje jaki dźwięk jest aktualnie przez niego pożądany. Analogicznie postępuje się z każdą kolejną struną.

Mając do dyspozycji stroik automatyczny, tuner samodzielne dokonuje analizy sygnału, po czym wskazuje nam dźwięk docelowy, do którego należy dostroić instrument. Jest to wariant zdecydowanie wygodniejszy i bardziej przystępny.

Kolejną ważną rzeczą, jest sposób w jaki stroik odbiera sygnał.

Wyróżniamy tu trzy typy:

Stroiki z wbudowanym mikrofonem, z reguły stosuje się w urządzeniach tańszych. Strojenie za pomocą tego typu tunera, wymaga niewielkiej odległości, co zwykle uważane jest za wadę. Zaletę stanowi natomiast niewielki rozmiar i stosunkowo niska cena.

W przypadku tunerów z wejściem liniowym, niezbędnym elementem wyposażenia jest kabel gitarowy z dużym jackiem 6,3mm. Jest to metoda o tyle wygodna, że pozwala nastroić gitarę niezależnie od panującego wokół hałasu. Zgiełk podczas próby czy na scenie, przestaje być przeszkodą często nie do przeskoczenia.

Stroik w formie mikrofonu kontaktowego, jest urządzeniem w formie przetwornika piezoelektrycznego. Zazwyczaj przypina się go do główki instrumentu, a jego celem jest odbieranie drgań pochodzących bezpośrednio z instrumentu.

Tunery w naszym sklepie możecie przeglądać tutaj: https://strunygitarowe.pl/pl/c/Tunery/148

 

Zasada działania, czyli jak osiągnąć pożądany dźwięk.

W zależności od formy posiadanego przez nas urządzenia, będzie ono odbierało sygnał w nieco inny sposób, jednakże same mechanizmy działania tunerów są analogiczne. Dla gitar elektrycznych i elektroakustycznych, warto zaopatrzyć się w tuner, który umożliwi bezpośrednie podłączenie instrumentu do stroika za pomocą kabla. Warto również w tym momencie przypomnieć, aby w celu zwiększenia sygnału, podkręcić wszystkie potencjometry. Do strojenia instrumentów nieposiadających gniazda jack, stosuje się tuner z wbudowanym mikrofonem. Alternatywnie, można wykorzystać stroik odbierający drgania z główki instrumentu. Ważne jest przy tym, aby odległość między instrumentem a urządzeniem była możliwie jak najmniejsza. Należy unikać również zewnętrznych źródeł dźwięku, gdyż może to mieć negatywny wpływ na proces strojenia.

Przejdźmy teraz bezpośrednio do omówienia zasady działania stroików. Kiedy mamy już przygotowane wszystkie niezbędne elementy i jesteśmy gotowi do działania, upewnijmy się najpierw, że nasz stroik jest włączony, co zazwyczaj sygnalizują zapalone diody. W przypadku, gdy mamy do czynienia z instrumentem innym niż gitara odpowiadająca standardom A=440Hz musimy dokonać kalibracji częstotliwości. Następnie uderzamy energicznie w strunę i czekamy na odpowiedź urządzenia. Jak zostało wcześniej wspomniane, stroik gitarowy rozpoznaje jedynie dźwięki stroju standardowego. W związku z tym, należy naciągnąć strunę tak długo, aż na wyświetlaczu pojawi się symbol pożądanego dźwięku. W tym momencie aktywują się diody informujące nas o odchyleniach od dźwięku bazowego, a na ekranie pojawia się informacja o obecnym dźwięku. Nasz dźwięk docelowy znajduje się dokładnie po środku skali, a jego osiągnięcie zwyczajowo zasygnalizowane jest zieloną diodą. Gdy dźwięk jest zbyt niski, następuje odchylenie w lewą stronę. Natomiast w przypadku dźwięku zbyt wysokiego – odchylenie to będzie ukazane po stronie prawej.

Analogicznie sprawy się mają przy użyciu stoika chromatycznego, z tą jedyną różnicą, że pokazuje on wszystkie 12 dźwięków. W tym przypadku, musimy dokładnie wiedzieć, jaki strój nas interesuje i jakie dźwięki chcemy otrzymać. Pozwala nam to na dostosowanie stroju do własnych potrzeb.

 

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się na zakup tunera, warto pamiętać aby wybrać najbardziej optymalny rodzaj urządzenia dla naszego instrumentu. Strojenie powinno odbywać się sprawnie, a urządzenie powinno cechować się właściwą dla nas funkcjonalnością.

 

Rekomendacje tunerów przez StrunyGitarowe.pl

SNARK ST-8 chromatyczny tuner wibracyjny nagryfowy: https://strunygitarowe.pl/pl/p/Snark-ST-8-stroik-do-instrumentow/1966

SNARK SN-1X chromatyczny tuner wibracyjny nagryfowy: https://strunygitarowe.pl/pl/p/Snark-SN-1X-stroik-do-gitary/1965

D'ADDARIO PW-CT-20 podłogowy tuner chromatyczny: https://strunygitarowe.pl/pl/p/Tuner-podlogowy-chromatyczny-DAddario-PW-CT-20/2710

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl