Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Podróbki Elixir - jak je rozpoznać?
Podróbki Elixir - jak je rozpoznać?

W związku z pojawieniem się plagi podrobionych strun Elixir w Polsce, postanowiliśmy napisać artykuł o tym, jak nie dać się nabrać na fałszywki opisywane jako „Struny Elixir”. Okazuje się, że dać się nabrać nie jest wcale trudno, zwłaszcza, jeśli ktoś nigdy wcześniej nie używał powlekanych strun Elixir lub gra na nich sporadycznie.

Pudełka podrabianych strun Elixir różnią się od pudełek oryginalnych, ale i tak stwierdzenie z całą pewnością, że dane pudełko jest podróbką lub oryginałem nie jest łatwe. Dlaczego? Bo bez oryginalnego pudełka dla porównania, każde pudełko, nawet podrabiane będzie wyglądać po prostu jak pudełko strun Elixir. W dodatku podczas naszego „śledztwa” zdołaliśmy zdemaskować dwa różne pudełka Elixirów i oba różniły się także między sobą. Coś, co może świadczyć o tym, że jedno pudełko jest podrabiane, na drugim nie miało miejsca. I odwrotnie. Dlatego jeden „objaw” nie musi od razu oznaczać, że struny są fałszywe. Dotarliśmy do dwóch rodzajów podrabianych kompletów. Oznakowaliśmy je jako „Podróbki Elixir A” oraz „Podróbki Elixir B”.

 


 

Podróbki strun Elixir A:

Niższe górne skrzydełko pudełka o 1 mm w stosunku do oryginału i płytsze o 2 mm – ale jak to rozpoznać, jeśli nie mamy pudełka oryginalnego dla porównania?

Nadruk wykonany jest ze skanu oryginalnego pudełka, przez co widać poszarpane krawędzie białych liter na niebieskim tle, czy niebieskich liter na jasnym tle na rewersie pudełka. Nie każdy jednak może taką różnicę zauważyć nawet przy dłuższym przyglądaniu się nadrukowi. Jak zatem to ocenić na oko? Proponujemy przyjrzeć się maluteńkim literom TM po frazie „great tone – long life” pod logo Elixir na awersie pudełka. W przypadku podróbek A rzuca się w oczy, że litery są jakby zamazane, nieostre, spikselizowane, trudne do odczytania. Na każdym oryginalnym pudełku strun Elixir napis TM będzie zawsze super wyraźny, nawet pomimo tego, że jest bardzo drobny i delikatny. Niech to będzie pierwszy ślad, który może świadczyć o tym, że coś jest nie tak.

 

 

Inny karton, na którym jest nadruk, przez co nasycenie kolorów jest mniejsze. Wydruk jest zdecydowanie bledszy niż oryginał, jakby wypłowiały. W dodatku pudełko szybko się „ściera” i wygląda na mocno sfatygowane już po chwili obracania go w rękach, otwierania i zamykania. Niestety bez pudełka oryginalnego dla porównania ciężko jest ocenić czy poziom nasycenia jest właściwy i czy jakość kartonika jest odpowiednia.

 


 

Podróbki strun Elixir B:

Płytsze od oryginału o 1 mm – ciężko to wychwycić bez pudełka oryginalnego dla porównania

Nadruk w przeciwieństwie do Pudełka A wykonany z wektorowego projektu, przez co krawędzie liter są ostre i nieposzarpane, jak to miało miejsce w przypadku pudełka opisywanego wyżej. Ale o ile, ktoś podrabiając pudełko postarał się „przerysowując” je wektorowo na nowo, to nie udało mu się znalezienie i zastosowanie takich samych czcionek, jak na pudełku oryginalnym. Widać to wyraźnie na awersie na samym dole w numerze identyfikującym komplet oraz w rozmiarze strun, a także na skrzydełku górnym. Na rewersie też niby wszystko jest ostre, nie wydrukowane ze skanu, ale krój czcionki nadal nie jest identyczny! Dość dobrze widać to na jasnym polu opisującym powłoki strun Elixir. Niestety i tutaj bez pudełka do porównania nie mamy szans na jednoznaczne stwierdzenie, że są to podróbki Elixir.

 

 

Intensywność nadruku jest duża. W przeciwieństwie do pudełka A, pudełko B nie jest blade. Nadruk jest wręcz ciemniejszy niż na oryginalnym pudełku. I choć niebieski kolor jest różny od tego z oryginalnych pudełek Elixir, to nie sposób to ocenić bez pudełka porównawczego.

 


 

Jak widzicie już same pudełka różnią się od oryginału, ale jednoznaczne stwierdzenie, że ktoś sprzedał Wam podróbki na podstawie samego pudełka może być bardzo trudne. Przejdźmy zatem dalej. Do środka i do samych strun.

Papierowe koszulki wykonane są z innego papieru, ale wyczucie różnicy bez oryginału nie jest możliwe. Jednakże warto obejrzeć na każdej kopercie logo GORE. Jeśli choć na jednej kopercie litery w słowie GORE będą się zlewać ze sobą to macie do czynienia z podrabianym kompletem. Nie jest to jednak regułą, bo o ile w pudełkach A, na niektórych kopertach litery się zlewały, to już na kopertach w Pudełku B nadruk był idealny, tj. wszystkie litery wyraźnie od siebie odłączone.

 


 

A teraz najważniejsze cechy, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z podrabianymi strunami Elixir:

BRAK POWŁOKI GORE NA STRUNACH Z OWIJKĄ! Można to wyczuć pod palcami. Struna jest „goła” bez żadnej powłoki, tępa i szorstka. Jeśli nie umiesz tego wyczuć na dotyk, weź najgrubszą strunę z kompletu i przyglądnij się bardzo blisko samej końcówce struny przy kółeczku. Na odcinku ok. 1-1,5cm od kółeczka powinieneś zauważyć miejsce, w którym kończy się cienka warstwa tworzywa GORE. Jeśli niczego takiego tam nie widzisz, to są to struny niepowlekane, czyli nie są to Elixiry. No chyba, że masz wadę wzroku, która uniemożliwi ci patrzenie z bliska na tak drobny element. Poproś kogoś do kogo masz zaufanie – niech on sprawdzi :)

 

 

INACZEJ ZAKLEJANE PAPIEROWE KOPERTY – w strunach oryginalnych koperty zakleja się w taki sposób, że boczne skrzydełka są ZAWSZE NA WIERZCHU. W przypadku wszystkich podróbek jakie badaliśmy, boczne skrzydełka są zaklejone pod spód.

 

 

WAŻNA UWAGA
W Internecie pojawiła się także informacja, że tylko oryginalne struny Elixir mają na rewersie żółtą naklejkę. Jest to nieprawda. W Polsce jest dwóch oficjalnych dystrybutorów marki Elixir – z Sopotu i z Krakowa. Dystrybutor z Sopotu swoje pudełka okleja na rewersie żółtymi naklejkami, dystrybutor z Krakowa tego nie robi i ich pudełka wolne są od nalepek, a przecież są oryginalne. Także brak naklejki nie może być wyznacznikiem braku oryginalności strun.

 

Jeśli macie wątpliwości czy struny Elixir, które kupiliście w sklepie to oryginalne struny Elixir czy są to paskudne podróbki Elixir, napiszcie do Sprzedawcy o Waszych wątpliwościach. Napiszcie także do polskich dystrybutorów opisując im w jakim sklepie dokonaliście zakupu i co Was niepokoi. Listę oficjalnych dystrybutorów w Polsce znajdziecie na stronie http://www.elixirstrings.com

 

Mamy nadzieję, że tym poradnikiem pomożemy Wam w odróżnieniu prawdziwych powlekanych strun Elixir od ich tanich chińskich podróbek, które dalekie są od jakości Elixir Strings.

 


StrunyGitarowe.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl