Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wybór odpowiedniego przesteru

Wybór odpowiedniego przesteru  

Na wstępie warto sobie odpowiedzieć na pytanie czym jest tak naprawdę przester gitarowy? I tak najkrócej i najprościej ujmując jest to rodzaj efektu gitarowego, który modyfikuje i zmienia naturalne brzmienie gitary dostosowując jej brzmienie np.: do charakterystyki danego stylu czy gatunku muzycznego. Dziś w dobie szeroko rozwiniętej technologii wielu gitarzystów nie wyobraża wręcz sobie funkcjonowania na scenie czy w studio nagrań bez tego rodzaju urządzeń i chyba jeszcze tylko w muzyce typowo klasycznej nie są one powszechnie wykorzystywane. Poza tym począwszy od jazzu, bluesa, popu, disco, po wszystkie odmiany rocka, funky i wiele jeszcze innych gatunków gitarzyści na całym świecie wykorzystują określonego rodzaju przestery do wzbogacenie swojego brzmienia. 

Co nam oferuje rynek?

Oczywiście na rynku mamy dostępnych setki różnych modeli tego rodzaju urządzeń w różnej formie począwszy od tych tradycyjnych pojedynczych kostek analogowych po całe zestawy zarówno analogowe jak i te cyfrowe zwane multi efektami. Producenci od lat prześcigają się w swoich pomysłach tak by trafić w gusta swoich klientów. Jednego możemy być pewnym, że nie ma tak naprawdę przesteru uniwersalnego, który sprawdziłby się w każdym gatunku muzycznym. Dlatego też gitarzyści w swoim asortymencie mają zazwyczaj albo całą paletę pojedynczych różnych efektów, albo korzystają właśnie z tzw. multi efektów.

Podział przesterów           

Podziałów przy tego rodzaju urządzeniach można dokonywać kierując się określonymi kryteriami. Jednym z takich bardziej przejrzystych podziałów jest podział ze względu na możliwości kreowania i ingerowania w brzmienie. I tu proponujemy podział przesterów na takie cztery podstawowe grupy. Zaczniemy od tych, które najmniej ingerują w naturalne, fabryczne brzmienie naszej gitary. 

Boostery należą właśnie do tych efektów, które najmniej ingerują w charakterystykę brzmienia. Efekty te mogą zazwyczaj tylko podbijać głośność bez zmiany charakterystyki brzmieniowej. Oczywiście znajdziemy model takie, które mogą powodować jakieś delikatne przesterowanie sygnału, czyli dodają coś od siebie. Ale generalnie jest to minimalna ingerencja i dotyczy raczej ingerencji w odcień brzmienia mająca za zadanie tylko dodanie takiego pewnego pierwiastka nasycenia czy szlachetności brzmieniu.

Overdrive, to kolejna grupa przesterów, które charakteryzują się najbardziej gitarowym brzmieniem i jest to chyba najpopularniejszy przester jaki używają gitarzyści. Działanie ich polega w dużej mierze na ścinaniu wierzchołków sygnału elektrycznego z gitary dzięki czemu w obwiedni sygnału pojawia się płaski poziomy odcinek o stałej amplitudzie. Jest to na tyle delikatny przestery, które nie pozwoli na wypaczenie pierwotnego brzmienia gitary za to dodaje pewnego podbicia i nasycenia brzmieniu. Tego typu efekty doskonale sprawdzają się w graniu bluesa czy w delikatniejszych odmian rocka. 

Kolejna grupa przesterów to distortion i to są już urządzenia, które same w sobie mają bardzo dużo przesterowania a w momencie nawet delikatnej zmiany ustawień parametrów dźwięk naszej gitary ulegnie znacznemu przekształceniu. Przester ten charakteryzuje się stosunkowo agresywnym, mocnym brzmieniem i dlatego ten rodzaj przesteru znajduje duże zastosowanie w muzyce metalowej i w różnych odmianach ciężkiego rocka. Ten przester potrafi całkowicie zmienić brzmienie wzmacniacza, narzucając mu swój własny indywidualny sound. 

Fuzz to czwarta i zarazem już ostatnia grupa przesterów o której warto wiedzieć. Fuzzy charakteryzują się mocno skompresowanym, takim wręcz zatykającym brzmieniem. Efekty te są mało podatne na sposób naszej gry, jeżeli chodzi o dynamikę. Bez względu na to czy będziemy grać mocno czy delikatnie przy ich zastosowaniu nie będzie, to tak mocno odczuwalne jak przy zastosowaniu innych przesterów. Jest to doskonały wybór dla wszystkich gitarzystów grających m.in. grunge, post punk oraz tych, którzy uprawiają Hendrixowskie klimaty.

Podsumowanie

Dokonując wyboru określonego przesteru powinniśmy przede wszystkim kierować się charakterystyką brzmienia granego przez nas gatunku. Oczywiście nasze indywidualne oczekiwania co do uzyskanego brzmienia powinno zostać zaspokojone, ale pamiętajmy, że grając w zespole wszystko musi ze sobą dobrze współbrzmieć tworząc jedną całość. Wybór na rynku wśród tych urządzeń jest bardzo duży, rozpiętość cenowa jest również duża. Cena w dużej mierze uzależniona jest od klasy danego urządzenia, technologii, marki oraz funkcji. Producenci coraz częściej oferując nowe modele łączą poszczególne funkcje i tak np.: możemy spotkać konfigurację, w której przester będzie zarówno trochę overdrivem, jak i trochę fuzzem. Dzięki takim rozwiązaniom gitarzyści mogą naprawdę znaleźć to czego potrzebują i czego szukają. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl