Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Kiedy i jak często należy wymieniać struny?

Nowe struny brzmią najbardziej klarownie. Niestety zużywają się one szybciej niż inne części gitary tj. progi czy klucze. Można przedłużyć ich żywotność poprzez dbanie o higienę dłoni przed każdorazowym sięgnięciem po instrument lub używanie ochronnych specyfików. W końcu jednak każde struny będzie trzeba wymienić.

Struny half wound i flat wound

Należy wspomnieć o strunach z owijkami half wound i flat wound. Są one zaprojektowane w ten sposób, by już od razu po ich założeniu wytwarzały matowy dźwięk (half wound mniej matowy, a flat wound bardziej). Niektórzy instrumentaliści, szczególnie basiści, lubią tego typu brzmienie. Struny flat wound potrafią wytrzymać nawet kilka lat, ponieważ wraz z upływem czasu ich brzmienie staje się jeszcze bardziej matowe, co w ich przypadku często jest korzystne. Nie należy zapominać, że tak jak każdy rodzaj strun one także podlegają uszkodzeniom mechanicznym w skali mikro, choć są na nie mniej podatne. Kiedy przestają trzymać strój, należy bezzwłocznie je wymienić. Poza tym rdza na takich strunach również potrafi się pojawić, a bardzo niepożądanym efektem jest jej przeniesienie się jej na progi lub obudowy przetworników (jeśli takowe posiadamy).

Struny round wound

Struny z owijką round wound są niepodważalnie najbardziej popularne, ponieważ właśnie one gwarantują klarowne brzmienie odpowiednie dla ogromnej większości zastosowań w muzyce.

Round wound – sytuacja studyjna/koncertowa

Nie ma co się oszukiwać. Struny round wound zawsze brzmią najlepiej od razu po założeniu. Jeśli nagrywamy w studiu, warto je wymieniać nawet gdy są już odrobinę przytłumione i tracą swoją charakterystyczną, pachnącą nowością i świeżością górkę. Nie wahajmy wymienić się ich nawet podczas jednodniowej sesji nagraniowej. Przykładowa sytuacja: najpierw nagraliśmy partie rytmiczne. Przychodzi czas na nagranie solówki, lecz struny w międzyczasie zdążyły już stracić swoje pierwotne brzmienie. Bezpośrednio przed solówką warto je wymienić, by każdy dźwięk solówki był jak najbardziej klarowny. W końcu nie po to tyle czasu obmyślaliśmy i ćwiczyliśmy gitarowe solo, by na samym finiszu nagrać wszystko z gorszym brzmieniem. Tak samo na koncertach. Profesjonaliści wyruszający w trasę koncertową biorą ze sobą kilka instrumentów, nie tylko by zróżnicować brzmienie i stroje, ale także by przez cały koncert dźwięk był równie klarowny. Nawet jeśli koncertujemy raz na jakiś czas, warto z szacunku dla publiczności wymienić struny przed każdym naszym koncertem. Słuchacze równie mocno zwracają uwagę na brzmienie co na utwory. Nie pozwólmy, by show odebrały nam stare struny.

Round wound – sytuacja domowa

Tym razem nie mamy w planach koncertów i nagrań. Do ćwiczeń aż tak częsta wymiana strun nie jest konieczna. Struny należy wymieniać, w zależności jak często i intesywnie gramy, najczęściej co 1 do 2 miesięcy. Struny z dodatkową owijką ochronną wytrzymają dłużej, najczęściej od 4 do nawet 9 miesięcy. Naszym subiektywnym wyznacznikiem będzie brzmienie. Jeśli będzie już na tyle "zamulone", że odbierze nam ono przyjemność z grania, nie ma na co czekać, należy wymienić struny. Inną kwestią jest rdza, która nie dosyć, że paskudnie wygląda i pogarsza brzmienie, to jeszcze potrafi przenieść się na progi i obudowy przetworników, o czym pisaliśmy wcześniej. Rdza to poważna oznaka tego, że nie należy zwlekać z wymianą strun. Kolejnym symptomem może być częste rozstrajanie się instrumentu. Zużywające się struny tracą swoje pierwotne właściwości. W końcu dochodzi do momentu, w którym musimy bardzo często stroić instrument, by cokolwiek dało się zagrać. To oznacza, że ze strunami jest już bardzo źle i należy bezzwłocznie założyć nowy komplet.
Błędnym myśleniem jest: "jakoś przeżyję to kiepskie brzmienie". Załóżmy, że chcemy stworzyć coś nowego, np. riff. Dzięki dobremu brzmieniu pomysły same przychodzą do głowy, a przy kiepskim brzmieniu trzeba się o wiele bardziej namęczyć. Ta sytuacja odnosi się także do przekładania pomysłów na gryf tego co mamy w głowie zarówno samemu w domu i w salce prób wraz ze swoim zespołem. Szkoda marnować cenny czas na próbie z powodu miernego brzmienia, podczas gdy można mieć dużo lepsze, dzięki czemu wszyscy członkowie zespołu będą bardziej zadowoleni i dużo łatwiej będzie można ułożyć nowe utwory, czy to samemu, czy razem z kolegami.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że struny są co najmniej tak samo ważne jak korpus, gryf czy przetworniki instrumentu. Nie jest wcale błędem stwierdzić, że są nawet ważniejsze. W końcu to one drgają wytwarzając dźwięk. Nawet najlepsza gitara elektryczna, akustyczna, klasyczna czy basowa nie zabrzmi dobrze bez odpowiednich strun. Jeśli zaczynamy szukać przyczyn złego brzmienia lub rozstrajania się instrumentu, należy zawsze na początku sprawdzić struny.

 


© strunygitarowe.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl